BAŞKANIN YAZISI

KURUMLAR ANCAK ÇIKAR VE BEKLENTİ OLMADIĞI DURUMLARDA FAYDA SAĞLAR

1 nisan 2018 de gerçekleştirdiğimiz Odamız seçimleri ile tüm komitelerden tam destek alarak yeni döneme başladık. Oda üyelerimizin bizlere olan güveni için tüm komitelerimiz, meclis ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Yeni dönemle birlikte sezon da başladı ve tüm hızıyla devam ediyor.

Her zaman söylediğimiz gibi kişiler geçici, kurumlar kalıcıdır. Kuşadası Ticaret Odası’nda da göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tek bir amacımız vardı; kurumu sağlam temelde devam ettirerek, faydalı işler yapmak. Zaman zaman eleştiri aldığımız da oldu hala da olmakta. Ancak ekip arkadaşlarıma baktığım zaman, herkesin iyi niyetli bir çaba içerisinde, üstelik kendi iş zamanlarından fedakarlık ederek hizmet etmeye çalıştıklarını görüyorum.

Kurumlar ancak çıkar ve beklenti olmadığı durumlarda fayda sağlar. Ülkemizin içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde, İlçemizdeki tüm kurumlar, açıkçası zor şartlar altında –ki her türlü durum buna etkendir- hizmet etmeye çalışıyor.

İlçemiz belediyesi ve Büyükşehir belediyesi son aylarda başladığı gerek yol, gerekse park bahçe çalışmalarında oldukça başarılı işler yapıyor. Ancak kurdukları şirketlerle esnafımıza özellikle yeme içme sektöründe rakip olmalarını kesinlikle onaylamıyoruz. Yarattıkları haksız rekabet ortamını bir an önce bitirmelerini öneriyoruz. İyi yapılanları takdir edip, kötüleri de eleştiriyoruz, amacımız ortak akılla doğruyu bulmak.

Bu sene de çarşı esnafımızda sıkıntı devam ediyor. Gemilerle ilgili önümüzdeki sene ve sonrasında olumlu gelişmeler var. Bu yıl gelen gemilerle ve konaklamalı turistlerle idare etmeye devam edilecek.

Artan yabancı turist sayısının faydalı olacağını umuyorum. Tabii ki yerli turistlerimizi de unutmayalım. İlçemiz son yıllarda çok büyük iç pazar talebi alıyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişme, bunu iyi değerlendirmemiz gerekmekte.

Bu sebeple alternatifler yaratılması gerekiyor. Bu kriz geçer, çevremizde bu kadar tarihi ve turistik bölge varken kruvaziyer turizmi illa ki kendini toplar, yoluna devam eder. Elbette alışkanlıkları bırakarak yeni oluşumlar yaratmak, özellikle bu dinamik devam ederken varolanın üstüne yenisini inşa etmek çok kolay değildir. Ancak sağlam bir irade ile başarılamayacak hiçbir şey yoktur.

Atalarımızın söylediği gibi “baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz” mış. Gücümüz birleştiğinde yapılması en zor sanılan işlerin bile üstesinden gelinebilir.

Mutlu ve umut dolu günler dilerim.

Serdar AKDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı